Pek saygıdeğer CHP Genel Merkezi;

31 Mart yerel seçimlerinde bazı partililerin CHP aleyhine, başka parti veya adayların lehine çalışmalar yürüttüğünü ve bu üyeler hakkında disiplin sürecinin Merkez Yönetim Kurulu’nca başlatılacağını il, ilçe örgütleri ve başkan adaylarına gönderdiğiniz yazı ile duyurdunuz.

Doğrudan MYK tarafından yürütülecek disiplin sürecinde, tüzüğün 68/1e maddesi gereğince suçlu bulunanların ihracı öngörülüyor.

Amma ve lakiin…

İl ve ilçe örgütleri her canlarını sıkanı ihbar edip kurtulmak ister diye önlem de almış, delillendirilmemiş şikayetlerin dikkate alınmayacağını belirtmişsiniz.

Bu işin belgesi delili nasıl olacak merak etmekteyiz elbette.

***

Aklımıza birkaç örnek geliyor mesela. Acaba Genel Merkez ve pek muhterem MYK üyeleri bunları delil yerine sayar mı bilmiyoruz.

Mesela…

Rakip partiden seçilen belediye başkanı ile mevcut ilçe başkanının geçmiş dönemlerde aile ortamında ve gayet samimi şekilde çekilmiş fotoğrafları delil sayılabilir mi?..

Ya da mesela bu seçimde Çağatay Güç’ün en çok güç aldığı isimlerden Turgut Oğuz’un 2019 yerel seçimlerinden sonra yapılan benzer çalışmada CHP PM eski üyesi ve akademisyen Özkan Yıldız’a bizzat söylediği “Ben 2019 seçimlerinde CHP adayına oy vermedim, verdirmedim. Yaptığımız çalışmalarla CHP’nin en az 5-6 bin oyunu Serkan Acar’a taşıdık” cümlesi ikrar ve delil niteliği taşır mı? 2019’da bunu yapan ve seçimin kaybedilmesine neden olan şahıs 2024’te de bir fırıldak çevirmiş olabilir mi? Yoksa çok saygıdeğer MYK üyeleri “dün dündür” diyerek bugün kaybetmemizin asıl nedeninin 2019’da Özcan Durmaz ve 2014’te Barış Eroğlu’na yapılanlardan kaynaklandığını görmezden mi gelmeyi yeğleyecek?..

Peki ya aday adayı olan hanımefendiye başvuru ücretini parti resmi hesabından ödeyerek çok büyük bir işbilmezlik örneği gösteren ve yasal kovuşturma gerektiren bir suç işleyen “bunlar daha kendi işlerini yürütemiyor, belediyeyi mi yönetecekler?” dedirten ilçe yöneticisine ne demeli? Bakın bu da delilli, belgeli, banka dekontlu… Sayın CHP MYK’sı bu zatı da disipline verecek mi yoksa üç maymunu mu oynayacaklar?

Hepsinden vazgeçtim; daha İzmir Büyükşehir Belediye Başkanının adını içselleştirememiş meclis üyelerimiz? Meclis toplantı tutanakları da delil ve belge yerine geçecek mi?

Geçecekse eğer, başkan adayımız Çağatay Güç ve ekibinin zor bela ikna edip partimize sıcak bakmalarını sağladığı gemi sökümcüleri tek bir gafıyla yeniden rakibimizin saflarına döndüren grup sözcümüzün konuşmaları da incelenmeli, kasıt olup olmadığı araştırılmalı…

***

Bu kadar mı?

Değil tabii ki.

Mesela meclis üyeliği listesinde gençlik kollarından bir tek kişiyi bile yer vermeyen her kimse, o da disipline verilmeli.

Partili olmayan, partide kimsenin tanımadığı, ne hikmetse listelerin verilmesine 2 saat kala 12’nci maddeden üye yapılanları listeye alanlar kimse, onlar da disipline verilmeli.

***

Tabii hepsinden önce…

“10 yıl önce başlayan ve bize yakışmayan bir hikayeyi sonlandırmak, Aliağa'ya yakışır, partiye yakışır, bir iş yapmak için aday arıyoruz. Genç Diyoruz. İyi eğitimli olsun diyoruz. CV'si güçlü olsun diyoruz. Enerjisi yüksek olsun diyoruz. Ama mümkünse örgütü de bilsin diyoruz. Karşımıza Çağatay Güç çıkıyor.” diyerek diğer aday adaylarını yok sayan, küstüren, enerjilerini düşüren sayın Genel Başkanımız Özgür Özel en başta disipline verilmesi gerekenlerden… O genel başkan ki, bir sonraki konuşmasında da 5 yıl sonraki Aliağa adayımızın yine Çağatay Güç olduğunu müjdeleyerek (!) önümüzdeki yerel seçim heyecan ve motivasyonunu da peşin peşin yerle yeksan etmiştir.***

Yukarıda yazdığım her bir satırın delili ve belgesi mevcut olup, istenmesi halinde ivedilikle CHP MYK’sına iletilecektir.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dilerim.

EK: Belge ve delillerin bir kısmı: