Anar Mammadov: Pandemi Döneminde Önceliğimiz Yerli Piyasa

SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı Anar Mammadov, Mikrosoft Teams üzerinden gerçekleştirilen çevrimiçi basın toplantısında, Petkim ve STAR Rafineri açısından 2020 yılını değerlendirdi ve 2021 yılı hedeflerini anlattı. Pandemi sürecinde ihracatı azalttıklarını, yerli piyasaya öncelik verdiklerini söyleyen Mammadov, pandemi dönemi devam ettiği sürece de iç piyasaya öncelik vermeye devam edeceklerini ifade etti.

2021-03-13 11:14:41 yerel
Anar Mammadov: Pandemi Döneminde Önceliğimiz Yerli Piyasa

SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı Anar Mammadov, Mikrosoft Teams üzerinden gerçekleştirilen çevrimiçi basın toplantısında, Petkim ve STAR Rafineri açısından 2020 yılını değerlendirdi ve 2021 yılı hedeflerini anlattı. Pandemi sürecinde ihracatı azalttıklarını, yerli piyasaya öncelik verdiklerini söyleyen Mammadov, pandemi dönemi devam ettiği sürece de iç piyasaya öncelik vermeye devam edeceklerini ifade etti.


SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı Anar Mammadov, Aliağa ve bölgedeki basın mensuplarının katılımıyla yapılan Mikrosoft Teams üzerinden çevrimiçi basın toplantısı düzenledi. SOCAR Türkiye olarak, bünyesinde faaliyet gösteren Petkim, STAR Rafineri ve SOCAR Depolama şirketlerinin, pandeminin tüm dünyayı etkisi altına aldığı 2020 yılında gece gündüz demeden çalışarak kesintisiz hizmet sağladığını ve iç piyasanın ihtiyacı olan hammadeyi sağlamaya çalıştıklarını belirtti.


SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı Anar Mammadov'un yaptığı bilgilendirme;

·         SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi çatısı altında, Aliağa’da Petkim, STAR Rafineri, Petkim RES ve SOCAR Depolama şirketlerimizle faaliyet gösteriyoruz. 

·         Bu şirketlerimiz hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; 

o   Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya tesisi olan Petkim, 56 yıllık geçmişiyle Türkiye ekonomisi ve sanayii için stratejik öneme sahip. 15 ana fabrika ve 6 yardımcı tesisiyle yıllık üretim kapasitesi 3,6 milyon ton olan şirketimiz, portföyünde yer alan 60’a yakın petrokimya ürünüyle plastik, kimya, ambalaj, boru, boya, inşaat, tarım, otomotiv, elektrik, elektronik, tekstil sektörlerinin yanı sıra ilaç, deterjan, kozmetik gibi sektörlere de hammadde sağlıyor.

 

o   Petkim’e entegre olarak 6,3 milyar dolarlık yatırımla kurulan STAR Rafineri ise Ocak 2019’da Petkim’e ilk nafta satışını gerçekleştirdi ve Eylül 2019’dan bu yana tam kapasite çalışıyor. STAR Rafineri’de Türkiye’nin cari açığında önemli yer tutan dizel, nafta, jet yakıtı ve LPG gibi ürünleri üretiyoruz. Türkiye’nin işlenmiş petrol ürünü ihtiyacının yüzde 25’ini tek başına karşılayabilen STAR Rafineri, ayrıca Türkiye’nin ‘Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ alan ilk tesisi. STAR Rafineri’nin operasyonel çevikliğini ve depolama kapasitesini artırmak için bazı ek yatırımlar yapıyoruz. Bu ek yatırımlarla birlikte STAR Rafineri’nin yatırım değeri 7 milyar dolara ulaşacak. 

o   SOCAR Türkiye değer zincirinin depolama halkasını temsil eden SOCAR Depolama’nın ise 535 bin metreküp akaryakıt ürünü ve 45 bin metreküp LPG depolama kapasitesi mevcut. 

o   Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelinin de mümkün olan en verimli şekilde kullanılması gerekliliği üzerine kurulan Petkim Rüzgâr Enerji Santrali’nin (RES) 51 megavatlık kurulu kapasitesi bulunuyor. Yaklaşık 55 milyon Euro ile yapılan yatırımla iki fazdan oluşan Petkim RES’in 17 rüzgâr türbin jeneratörü ile yılda yaklaşık 200 gigavat saat elektrik üretmesi öngörülüyor.

 PANDEMİ DÖNEMİ

·          Petkim’de 2018 yılında başladığımız dijitalleşme çalışmaları sayesinde pandemi dönemini, mümkün olduğunca verimli ve kârlı geçirdiğimizi söyleyebilirim. Geçen yılın başında, dijital uygulama ve sistemleriyle yakaladığımız Endüstri 4.0 standardı sayesinde 2020 yılında Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) ‘Global Lighthouse Network’üne Türkiye’den seçilen tek şirket Petkim oldu.

·         Pandemi nedeniyle oldukça zorlu geçen ve portföyündeki ürünlerde dolar bazında meydana gelen ortalama %20 fiyat düşüşüne rağmen Petkim, 2020 yılında operasyonel kârını (FAVÖK) bir önceki yıla göre yüzde 21 artırarak 1,9 milyar TL’ye çıkardı. Bu başarıda; verimlilik, dijitalleşme, kur ve faiz riskleri ile finansal enstrümanların doğru yönetilmesi, faaliyet giderlerinin optimizasyonu, etkin işletme sermayesi yönetimi ve STAR Rafineri ile gerçekleştirilen entegre üretim etkili oldu. Biliyorsunuz pandemi döneminde önceliği yurt içine verdik. 2020 yılında 12,1 milyar TL olan toplam satışlarımızın payı, %67 oldu. Geçen sene bu rakam %60’tı.

·         Geçen yıl STAR Rafineri de son derece verimli bir şekilde, kesintisiz üretimle çalıştı. Dizayn petrol işleme kapasitesi 10 milyon ton ham petrol olan STAR Rafineri 10,5 milyon ton ham petrol işledi. Geçen yıl 10,3 milyon tonluk satış gerçekleştiren STAR Rafineri, bu satışların yaklaşık %70’ini iç pazara yaparak, Türkiye ekonomisine öngörülen katkıyı da sağlamış oldu. Petkim’in hammaddesi naftanın tedarikinin yanı sıra iç piyasaya yaptığımız satışlarla Türkiye’nin cari açığının azalmasına önemli bir katkı sağladık. STAR Rafineri’de sahip olduğumuz ileri teknoloji, Petkim’e entegre yapımız, dijital dönüşüme elverişli modelimiz, etkin üretim planlama ve optimizasyon süreçlerimiz sonucunda bu olağanüstü dönemi başarıyla yönettik.

·         Dünya genelinde yaşanan kısıtlamalar ile pek çok şirket bu dönemde hammadde sıkıntısı yaşarken biz Petkim ile entegre bir şekilde kurulan STAR Rafineri’den ana hammaddemiz olan naftayı sorunsuz ve yüksek kalitede temin edebildik.

 TÜRKİYE’YE KATKI / HEDEFLER / PLANLAR

·         Petkim’de ara ürünlerin işlenerek farklı ürünlere çevrilmesi için yatırım seçeneklerini sürekli olarak değerlendiriyoruz. Gerek Petkim, gerekse STAR Rafineri ‘de verimlilik odaklı değer yaratma projelerimiz sürüyor.

 ·         Petkim’e, 2008 yılından bu yana yaptığımız yatırımlar aralıksız sürüyor. Büyüme potansiyeli çok yüksek olan petrokimya sektöründeki ihtiyaç ve talebe yetişebilmek adına, 2008’den bu yana Petkim’e her yıl yaklaşık 100 milyon dolar civarında yatırım yaptık. STAR Rafineri’nin operasyonel esnekliğini ve karlılığını artırmak için 2019’da içinde ek depolama ve borulama yatırımlarını içeren üç ayrı proje gündeme geldi. Bu kapsamda hayata geçirilen iki projeden biri olan SOCAR Depolama Terminali Tank Genişleme Projesi’nin açılışını 2019’un eylül ayında gerçekleştirdik. STAR Rafineri Ham Petrol ve Petrol Ara Ürün Tankları Projesi’yle ilgili yatırım devam ediyor. Yeni yatırımlarla SOCAR Türkiye’nin ve müşterilerinin kullanabildiği SOCAR Depolama tesisinin kapasitesi 2,5 milyon metreküpe ulaşacak.

 ·         Yıllık 3,6 milyon ton üretim kapasitesine sahip olan Petkim’de 60’a yakın farklı türde ürün üretiliyor. Bu ürünler ağırlıklı KOBİ olmak üzere 6 bin üretici tarafından kullanılırken yurtdışında da 78 ülkeye ihraç ediliyor. Türkiye’nin petrokimya ürünleri ihracatının yüzde 18’ini karşılayan Petkim, Ege Bölgesi’nin en büyük ihracatçısı konumunda.

 ·         Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip olan STAR Rafineri ise Türkiye’nin en büyük yerlileşme projeleri arasında yer alıyor. Rafinerimiz işlenmiş petrol ürünleri ithalatında her yıl cari açığın azalmasına yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir destek sağlıyor.

 ·         Önümüzdeki yıl, tüm şirketlerin olduğu gibi bizim gündemimizdeki en önemli konulardan biri ‘sürdürülebilirlik’ olacak. “Ekonomik-Çevresel-Sosyal-Yönetişimsel” konularda birbirinden bağımsız faaliyetlerin doğrudan iş sonuçlarıyla ilişkilendirilmesi, konunun kurum kültürünce içselleştirilmesi ve orta ve uzun vadeli sürdürülebilirlik yol haritasını oluşturmak amacıyla ‘Sürdürülebilir Yönetim Sistemi Projesi’ni başlattık. Sera gazı emisyonlarının takibi, atık yönetimi, çevre etki analizleri, deniz canlılarını izleme programı gibi önemli projeleri hayata geçirmeyi planlıyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz sektörler, hem taşıdığı istihdam potansiyeliyle bölge halkına olanaklar sunuyor hem de üretim kapasitesiyle ülkenin gayri safi milli hasılasına pozitif katkıda bulunuyor. İyi bir kurumsal vatandaş olarak, bu pozisyonumuzu sürdürülebilirlik çalışmalarımızla daha da ileri bir seviyeye taşımayı hedefliyoruz.

·         İzmir Aliağa’da faaliyet gösteren bir şirket olarak burada toplumsal fayda sağlamak bizim için çok önemli. Bunun için hem SOCAR Türkiye’nin hem de onun Aliağa’daki iş birimi olarak bizim önemli projelerimiz bulunuyor. İzmir ve Aliağa’da eğitim altyapısını geliştirmek için okullar inşa ettik. Yine Aliağa ve İzmir’deki lise öğrencilerinin inovatif düşünme becerilerini geliştirmek için SOCAR Türkiye tarafından bir girişimcilik projesi hayata geçirildi. Türkiye’de lise düzeyinde bir ilk olan ‘Dersimiz Girişimcilik’ projemize geçtiğimiz yıl 650 öğrenci 33 projeyle katıldı; proje bu sene de okul sayısı artarak devam edecek. Yine Petkim-Üniversite-Sanayi İş birliği Projesi ile bilim kuruluşlarına, mesleki okullara ve üniversitelere malzeme ve teknik ekipman desteği veriyoruz. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen yüzlerce öğrenciye de Aliağa’daki tesislerimizde staj imkânı sunarak, şirketimizdeki bilgi birikimi ve deneyimin genç nesillere aktarılmasına destek oluyoruz.

·         Türkiye Basketbol Ligi’nde başarıyla mücadele eden Petkimspor Spor Kulübü vasıtasıyla ve ilçede yaptığımız sportif altyapı yatırımlarımızla bölgemizde basketbolun yaygınlaşmasına katkı sağlıyoruz. Bu yaklaşımla, 2019 yılında Aliağa’da üç adet basketbol sahasının yapımını üstlendik ve sahaları Aliağa halkının kullanımına sunmak üzere Aliağa Belediyesi’ne devrettik. Petkim’in Aliağa’ya kazandırdığı bu sahalarla gençlerin spor yapma olanakları arttı.

 Geçen yıl 3’üncü kez Petkim sponsorluğunda düzenlenen Aliağa Okullar Arası Satranç Turnuvası’ndan da bahsetmek istiyorum. Her yıl Petkim ve Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kültür Sanat ve Spor Proje Ekibi ile iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz bu turnuva ile Aliağa’da ilköğretim çağındaki çocukların stratejik düşünme kabiliyetine katkıda bulunuyor ve satranç sporunun öğrenciler arasında yaygınlaşmasını amaçlıyoruz. Pandemi nedeniyle bu sene gerçekleştiremedik.Puan Durumu
 • TakımlarPO
 • 1 Beşiktaş 84 40
 • 2 Galatasaray 84 40
 • 3 Fenerbahçe 82 40
 • 4 Trabzonspor 71 40
 • 5 Sivasspor 65 40
 • 6 Hatayspor 61 40
 • 7 Aytemiz Alanyaspor 60 40
 • 8 Fatih Karagümrük 60 40
 • 9 Gaziantep FK 58 40
 • 10 Göztepe 51 40
 • 11 Atiker Konyaspor 50 40
 • 12 Başakşehir 48 40
 • 13 Çaykur Rizespor 48 40
 • 14 Kasımpaşa 46 40
 • 15 Evkur Yeni Malatyaspor 45 40
 • 16 Antalyaspor 44 40
 • 17 Kayserispor 41 40
 • 18 BB Erzurumspor 40 40
 • 19 MKE Ankaragücü 38 40
 • 20 Gençlerbirliği 38 40
 • 21 Denizlispor 28 40
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Adana Demirspor 70 34
 • 2 Giresunspor 70 34
 • 3 Yilport Samsunspor 70 34
 • 4 Istanbulspor 64 34
 • 5 Altay İzmir 63 34
 • 6 Altınordu 60 34
 • 7 Keçiörengücü 58 34
 • 8 Ümraniyespor 51 34
 • 9 Tuzlaspor 47 34
 • 10 Bursaspor 46 34
 • 11 Royal Hastanesi Bandirmaspor 42 34
 • 12 Boluspor 42 34
 • 13 Balıkesirspor 35 34
 • 14 Adanaspor 34 34
 • 15 Menemenspor 34 34
 • 16 Akhisar Belediyespor 30 34
 • 17 Ankaraspor 26 34
 • 18 Eskişehirspor 8 34
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Manchester City 83 36
 • 2 Manchester United 70 36
 • 3 Leicester City 66 36
 • 4 Chelsea 64 36
 • 5 Liverpool 63 36
 • 6 Tottenham Hotspur 59 36
 • 7 West Ham United 59 36
 • 8 Everton 56 36
 • 9 Arsenal 55 36
 • 10 Leeds United 53 36
 • 11 Aston Villa 49 36
 • 12 Wolverhampton Wanderers 45 36
 • 13 Crystal Palace 44 36
 • 14 Southampton 43 36
 • 15 Burnley 39 36
 • 16 Newcastle United 39 36
 • 17 Brighton & Hove Albion 38 36
 • 18 Fulham 27 36
 • 19 West Bromwich Albion 26 36
 • 20 Sheffield United 20 36
 • Detaylı puan durumu için tıklayın
 • TakımlarPO
 • 1 Atlético Madrid 83 37
 • 2 Real Madrid 81 37
 • 3 FC Barcelona 76 37
 • 4 Sevilla FC 74 37
 • 5 Real Sociedad 59 37
 • 6 Real Betis 58 37
 • 7 Villarreal CF 58 37
 • 8 RC Celta 53 37
 • 9 Athletic Club 46 37
 • 10 Granada CF 45 37
 • 11 CA Osasuna 44 37
 • 12 Cádiz CF 43 37
 • 13 Valencia CF 42 37
 • 14 Levante UD 40 37
 • 15 Deportivo Alavés 38 37
 • 16 Getafe CF 37 37
 • 17 SD Huesca 33 37
 • 18 Elche CF 33 37
 • 19 Real Valladolid 31 37
 • 20 SD Eibar 30 37
 • Detaylı puan durumu için tıklayın