Aliağa Belediyesi’nden İşten Atılanlar Oturma Eylemi Başlattı

Aliağa Belediyesince Temizlik İşleri Müdürlüğünde çalışırken işten çıkarılan altı işçinin işe geri dönmesi ve işten çıkartmaların durdurulması için Disk Genel İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara basın açıklaması düzenlendi.


Son günlerde Aliağa belediyesinde gerçekleşen işten atmalara Disk Genel İş İzmir 5 No’lu şubesi tepki gösterdi. Aliağa Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasını okuyan Disk Genel İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, Aliağa Belediyesi’nde salı gününden bu yana altı işçinin işten çıkarıldığını belirterek, 

“Çok farklı rakamlar dile getirilse de yeni çıkışların olacağına dair söylentiler hızla yayılmaktadır. Böyle bir ortamda işçilerin verimli ve huzurlu bir şekilde çalışmaları mümkün müdür?” diye sordu.


İşten atılmalar için hiç bir ikna edici gerekçe sunulmadığını dikkat çeken Kara, “Bu altı arkadaşımız çalışanlara göz dağı verilmek için mi çıkarıldılar? İşten atılmayı gerektirecek bir kabahat mı işlediler? İşten kaçıp, verimsiz mi çalıştılar? Belediyenin yaşadığı ekonomik sıkıntılardan kaynaklı mı çıkarıldılar? Eğer öyleyse niye bu arkadaşlar seçildi?” ifadesinde bulundu.
 


İşten atılan işçilerin seçimde gösterdiği tutum üzerinden çıkarılma ihtimalinin vahim bir durum olduğunu söyleyen Kara, “Bu şekilde iş barışı da toplumsal barış da yara alır. Başka bir aday kazansaydı ve o da aynı şeyi yapsaydı sendikamız ve işçiler olarak yine karşı çıkardık. Sendikamızın ve üyelerinin seçilmiş belediye başkanı ve hiç kimseyle bir sorunu yoktur. Bizim tek amacımız işimizi, ekmeğimizi ve haklarımızı korumaktır” dedi


Kara, Aliağa’lıları bu günden itibaren işe geri dönmek talebiyle Demokrasi Meydanı’nda oturma eylemi başlatan işçilerle dayanışmaya çağırarak “Tüm demokratik kitle örgütlerini, kurum ve kuruluşları ve Aliağa halkını atılan arkadaşlarımızın işlerine geri dönmek için başlattıkları mücadeleye destek vermeye çağırıyoruz.” şeklinde konuştu..


İşçilerin eylemine CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit, Petrol-İş, Atatürkçü Düşünce Derneği, Emekli-Sen, Eğitim-Sen, Eğitim-iş, Alevi Kültür Derneği gibi sendika ve sivil toplum örgütleri ve bazı vatandaşlar destek verdi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir