SUDAN’DA ASKERİ DARBE GERÇEKLEŞTİ

Sudan Savunma Bakanı Avad bin Avf, Devlet Başkanı Ömer-el Beşir’in tutuklandığını ve 3 ay olağanüstü hal ilan edildiğini bildirdi. Anayasanın askıya alındığı ve ülkeyi 2 yıl boyunca Askeri Konsey’in yöneteceği duyuruldu. Ülke genelinde 1 ay boyunca saat 19.00’dan sonra sokağa çıkma yasağı da getirildi.

Sudan’da cumartesi gününden bu yana süren oturma eylemleri Devlet Başkanı Ömer el-Beşir‘in 30 yıllık iktidarının sonunu getirdi.

SUDAN’da ordu, 30 yıllık Ömer el Beşir iktidarına el koydu ve iktidardaki Ulusal Kongre Partisi liderlerini gözaltına aldı. Savunma Bakanı Avad Muhammed Ahmed bin Avf, Beşir’in tutuklandığını ve güvenli bir yerde olduğunu belirterek, hükümetin ve yerel yönetimlerin feshedildiğini, kurulacak askeri konseyin ülkeyi iki yıl yöneteceğini ve üç ay boyunca olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. Devlet televizyonunda konuşan Avf, ordu yönetiminin ardından ‘özgür ve adil seçimlerin’ gerçekleştirileceğini ilan ederek, iktidarın barışçıl yolla devredilmesi için uygun ortamı oluşturacakları sözünü verdi. Olağanüstü hal kapsamında anayasanın askıya alındığı, sınırların ve hava sahasının kapatıldığı ve sokağa çıkma yasağının getirildiği açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir