22 Mayıs 2019 , Çarşamba

BEŞİKTAŞ İFLAS’IN EŞİĞİNDE

14 Mart 2019
Karius’un alacakları için FIFA’ya şikâyet ettiği Beşiktaş, nakit krizi yaşıyor. Yönetimin 1 yıl içinde ödemesi gereken kısa vadeli borç 1.2 milyar lira. Kulüp, ya kredi borçlarını yeniden yapılandıracak veya şirketin altın hisselerini satma seçeneğine bakacak!

BEŞİKTAŞ, sezon başından beri büyük bir mali krizin içinde. Ödeme sorunu takımın performansını da olumsuz etkiledi, Pepe ve Babel, bu sıkıntıları ayrıldıktan sonra dile getirdi. Quaresma’nın da alacakları konusunda sıkıntı yaşadığı, teknik direktör Şenol Güneş tarafından bile dile getirdi Ve son olarak Karius’un alacakları için FIFA’ya şikâyette bulunduğu Alman medyasına yansıdı. Diğer yandan kadro dışı olan Gökhan Töre de 9 aydır para almadığını açıkladı.

Kısa vadeli finansal borç tutarı 735 milyon lira

BEŞİKTAŞ’ın son divan kurulunda açıklanan Kasım-Aralık 2018 tarihli mali tablolarında çarpıcı rakamlar var. Dernek dahil, toplam borcu 2 milyar 314 milyon lira. Daha önemlisi kısa vadeli borçlar. Yani 1 yıl içerisinde ödenmesi gereken borçlar;

Bu rakam da 735 milyon lirası finansal borç olmak üzere, toplam 1 milyar 240 milyon lira! Peki kaynak var mı? Yok. Siyah beyazlıların kredi borcunu yeniden yapılandırmasından başka çaresi yok. Tablolarda dikkat çeken bir başka nokta da şu: Beşiktaş’ın temlik edilen yayın geliri, 312 milyon liradan 750 milyon liraya çıkmış durumda. 200 milyon liralık teminat senedi olduğunu da hatırlatalım.

Teknik olarak iflas etmiş durumda

SİYAH BEYAZLI kulübün 2 milyar 314 milyon liralık toplam borcunun 1 milyar 666 milyon lirası finansal ve ticari borç niteliğinde. Kaldı ki bu borca faiz ve kur farkından kaynaklı giderler dahil değil. Siyah beyazlıların finansal borç almasının maliyeti de 1 yıl içerisinde yüzde 18’den yüzde 30’a çıkmış durumda.

Beşiktaş’ın borsaya açık futbol şirketi, Türk Ticaret Kanunu’na göre teknik iflasta ve borca batık durumda. Şirketin özkaynağı negatif 667 milyon lira. Dönem zararı 3 milyon liradan 156 milyon liraya yükseldi. Şampiyonluğun kaçması ve buna bağlı olarak Şampiyonlar Ligi’ne gidilmemesi dönem borcunun artışında başrol oynadı.