AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ’NDE İMZALAR ATILDI

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) arasında Ağır Sınıf Taarruz Helikopter Projesi Sözleşmesi imzalandı. Helikopterin ilk test uçuşunun 5 yıl sonra yapılması planlandı. SSB’de düzenlenen imza törenine, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK),TUSAŞ ve savunma sanayisi sektör temsilcileri katıldı. Sözleşmeye İsmail Demir, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Borat tarafından imzalandı.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi’nin yurt dışı bağımlılığın azaltılmasında, mevcut yurt içi projelerde edinilen bilgi birikimi ile yerli, milli ve yenilikçi çözümlerin hayata geçirilmesinde ve TSK’nın etkinliğinin artırılmasında önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor.

Geliştirilecek helikopter, mevcut Atak helikopterinin yaklaşık 2 katı kalkış ağırlığına sahip olacak ve bu alanda dünyada sadece iki örneği bulunan en üst sınıf taarruz helikopterleri arasında yerini alacak. Helikopterin ilk test uçuşunun 5 yıl sonra yapılması planlanıyor.

Helikopterin teknik özellikleri şöyle:

– 10 ton sınıfında yerini alacak

– 2 adet Turboşaft motora sahip olacak

– Bin 200 kilogramdan fazla faydalı yüke sahip bulunacak

– Tandem kokpitli olacak

– Yüksek irtifa ve yüksek sıcaklık şartlarında görev yapabilecek

– Çevresel etmenlere dayanıklı olacak

– Yüksek ileri hız limitine sahip olacak

– Gelişmiş elektronik harp ve karşı tedbir sistemleri bulunacak

– Yüksek kalibreli top, yeni nesil 2,75 inç roket, uzun menzilli ve farklı güdüm sistemlerine sahip tanksavar füzeleri ile havadan havaya füze sistemleri olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir