26 Nisan 2019 , Cuma

HABAŞ’TA YİNE ÖLÜMLÜ İŞ KAZASI

18 Ekim 2018
KUZEYEGEHABER-Aliağa-Habaş Demir-Çelik Fabrikasında dün akşam meydana gelen iş kazasında Hasan Bostancı adlı işçi yaşamını yitirdi. İş güvenliği önlemleri alınmadığı için sık sık cankayıplı iş kazalarının meydana geldiği Habaş Demir-Çelik Fabrikası’nda bir can kayıplı kaza daha meydana geldi. Bu son iş kazasının kurbanı baca temizliğinde çalışan Hasan Bostancı oldu. Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz, Türk Metal Sendikası Aliağa Bölge Temsilcisi Ali Ekber Tali şunları söyledi ;

“BACANIN İÇİNE DÜŞMÜŞ, ARKADAŞLARI BAKMIŞLAR NABZI VAR, 112’Yİ ARAMIŞLAR”

“Habaş 3. Ocak bakım duruşundaydı, çalışmıyordu. Dün akşam 18:30-19:00 gibi olmuş bu olay. Zaten benim 7’yi 10 geçe haberim oldu, direkt hastaneye gittim. Bu arkadaşımız 16 yıldır çalışıyordu Habaş’ta filtre bölümünde. Dün akşam bacada çalışırken mola verip aşağıya inmişler, çay-sigara inmek için. Bu arkadaşımız mola sonrası, ben yukarı çıkıyorum siz gelirsiniz diyerek yukarıya çıkmış. Hasan’ın aşağıya nasıl düştüğünü gören yok. Molası biten arkadaşlar yukarı çıkıyorlar, Hasan yok orada. Aşağıda sağa-sola bakınırken bacanın içine düştüğünü görmüşler Hasan’ın. 15-20 metre kadar bir yükseklikte burası.

Arkadaşları nabzı attığını görünce hemen müdahale etmiş ve 112 ‘yi çağırmışlar. 112 Acil ambulans arkadaşımızın nabzı olduğunu görünce hemen alıp, 15-20 dakika kadar müdahale de bulunuyorlar ancak yaşama döndüremiyorlar onu.

Hasan arkadaşımız 2 çocuk sahibiydi, yıllarca beraber çalıştık kendisiyle. 48 yaşındayda, emekliliğine az bir şey kalmıştı. Konya’lı idi kendisi, işlemleri tamamlandıktan sonra ailesi memleketinde defnedecek onu. Çok üzgünüm, Allah rahmet eylesin..

Öte yandan Ege İşçi Birliği ise Habaş’ta yaşanan son iş kazasıyla ilgili Sosyal medya üzerinden şu paylaşımı yaptı ;

Dün Habaş`ta yaşanan iş cinayetinde emekliliğine az bir süre kalan Hasan Bostancı arkadaşımız hayatını kaybetti. Baca bakımı esnasında bacadan düşen ve feci yaralanan Hasan Bostancı Habaş`ın bu gidişle son olmayacak yeni kurbanı oldu.