17 Haziran 2019 , Pazartesi

TÜRKİYE İLE RUSYA ET TİCARETİ

12 Ekim 2018
Türkiye ile Rusya arasında iki yıldır pazarlık masasında olan et ithalatı konusu Rus lider Putin’in BRICS zirvesinde Başkan Erdoğan’a “Sizinle Türkiye’de restorana Rus eti geldiğinde giderim” esprisinden bir gün sonra gerçekleşti.

Rusya’nın en büyük sığır eti üreticisi Miratorg’un Genel Müdür Yardımcısı Aleksandr Nikitin, Türkiye’ye ihracat yapmak istediklerini, ancak bürokratik engeller nedeniyle şu an bunun mümkün olmadığını belirtti.

 “Türkiye’ye sığır ve kanatlı hayvan eti ihraç etmeye hazırız”‘VETERİNERLERİN DENETİMDE BULUNMASINA RAĞMEN HALA İHRACAT YAPILMIYOR’

“Ancak Türk veterinerler başta şirketimiz olmak üzere Rusya’daki kuruluşlarda denetimde bulunsa da, şu anda veterinerlik konusu nedeniyle Türk pazarına erişimimiz bulunmuyor. Denetimlerden memnunuz, ancak bazı bürokratik engeller devam ediyor ve Türkiye’ye ihracat şu an itibariyle kapalı durumda.”

Türk pazarıyla ilgili bir diğer sorunun yüksek gümrük vergileri ve kota sistemi olduğuna dikkat çeken Nikitin, Türkiye’nin gelecekte Rus sığır etini vergi imtiyazlı ürünlere almasını umduğunu ifade etti.

‘RUSYA PAZARINI TÜRK SEBZELERİ AÇIYOR’

Nikitin, “Her şey Türk tarafının iyi niyetine bağlı. Örneğin; Rusya pazarını Türk sebzelerine açıyor. Neden Türk tarafı da buna bir karşı vermesin. Yani top Türkiye’de” diye konuştu.

 

‘HELAL ÜRÜN’

Türk pazarına yönelik önemli planları bulunan bir diğer Rus şirketi Amar Grup Geliştirme Müdürü Nikolay Kislinskiy, ‘Russian Chicken’ adında bir marka kurduklarını anlattı.

Rusya’daki küçük ve orta ölçekli üreticileri bu marka altında toplamak ve Türkiye ile diğer Ortadoğu ülkelerine ihracat yapmak istediklerini kaydeden Kislinskiy, “İhracat izni almak için gerekli dokümanları hazırlıyoruz. Kanatlı hayvan etinde Müslümanlar için helal ürün çok önemli. Bunun üzerinde çalışıyoruz ve gerçekten helal, yüksek kaliteli ürünler üretiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE ET TİCARET ‘

Kislinskiy, yakın gelecekte Türkiye ile ortak ticaret evi kurmayı planladıklarını, bunun fiyatlara istikrar kazandıracağını ve üreticiler için elverişli koşullar yaratacağını da sözlerine ekledi.

Rusya’da hayvancılığın gelişmiş olduğu Tver bölgesi Bejetsk kasabasında konuşan Gordeyev, “Rusya’dan et ihracatı konusunda Türkiye çok özel bir pazar. Aramazda et konusunda yapılan görüşmelerin çok ince ve hassas detayları var. Birçok bürokratik engel aşıldıktan sonra ilk parti Rus eti sonunda Türkiye’ye gönderildi. Beklentimiz et konusunda ticaret kanalının daha da genişletilmesi yönünde. Türkiye’deki et işiyle uğraşan firmalardan daha kapsamlı başvurular almaya başladık” dedi.

Rusya’nın 20 yıl önce binlerce ton et ithal eden ülke konumundan et ihraç eder ülke durumuna geldiğini de belirten Başbakan Yardımcısı Gordeyev,”20 yıl önce etin yüzde 70 bölümünü biz dıştan ithal ediyorduk. Şimdi durum tersine döndü. 2017 yılında Rusya 300 bin ton et ihraç eden ülke oldu. Hedefimiz bu miktarı yılda 1 milyon tona çıkartmaktır. Türkiye de Çin pazarı gibi bu hedefin önemli kalemi olmasını hedefliyoruz”ifadelerini kullandı.

Rusya’dan Türkiye’ye et ihracatı konusunda Kremlin Sarayı nezdinde en yoğun lobi faaliyetlerini “Miratorg” et üretici firmasının yürüttüğü söyleniyor.