17 Haziran 2019 , Pazartesi

ANDREW BRUNSON’IN AVUKATI EV HAPSİNİN KALDIRILMASINI BEKLİYORUZ

11 Ekim 2018
 Cuma günü Duruşması görülecek ABD’li rahip Andrew Brunson’ın avukatı Halavurt, beraat beklemediklerini, müvekkiline yönelik ev hapsinin kaldırılmasını beklediklerini söyledi.

ABD’li rahip Andrew Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, müvekkiline yönelik uygulanan ev hapsinin sonlandırılmasını beklediklerini belirtti.12 Ekim Cuma günkü duruşmadan beraat kararı çıkmasını bekleyip beklemedikleri sorusuna cevap veren Halavurt, böyle bir beklentilerinin olmadığını söyledi. Halavurt, “Beraat çıkmaz. Yargılama devam ediyor. Bizim taleplerimiz devam ediyor. Yakın zamanda bir karar çıkma olasılığı yok” dedi. Halavurt, Brunson’un tahliyesiyle ilgili “çok fazla parametre mevcut olduğunu” ifade etti. İddianame savcısının yerinin değişmesini de “olumlu” bir gelişme olarak değerlendiren avukat Halavurt, bu değişimin Brunson’a yönelik adli kontrol hükümlerinin kaldırılması için “tek başına yeterli olup olmayacağını bilmediğini” belirtti.

Andrew Brunson’ın Davası Türkiye ile ABD arasındaki gerilimi arttırıyor

Halavurt, Brunson üzerinden Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerilim  konusuna da değindi. ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı yaptırımların Brunson’ın tahliye edilmesi üzerinde etkisi olabileceğini söyleyen Halavurt, “Yaptırımların böyle bir karar alınmasında etkisi vardır. Nitekim yaptırımlar sebebiyle ülke zarar görüyor. Ama sadece yaptırımlar ortaya kondu diye bu iş çözümlenmiş diyemeyiz. Sonuçta bu işin çözümü diyalogdan geçer. Yani diyalog yolunda çözülmesi daha doğru gözüküyor” dedi.