17 Haziran 2019 , Pazartesi

GÜNEŞ FIRTINASI

5 Ekim 2018
Dünya’nın bugün güçlü bir Güneş fırtınasının etkisi altına gireceği duyuruldu. Uzmanlar, Güneş fırtınası sebebiyle elektronik cihazlar ve uydu iletişim sistemlerinin olumsuz etkilenebileceğine dair uyarılarda bulunuyor.

Güneş üzerindeki iki dev deliğin yönünü Dünya’ya çevirmesiyle beraber Mavi Gezegen güçlü bir Güneş fırtınasının etkisi altına girecek. Güneş fırtınası Avrupa’nın kuzeyinde Kuzey Işıkları’nın yoğun şekilde görülmesine sebep olacak.

Aurora Borealis olarak da bilinen Kuzey Işıkları, İzlanda, Norveç, Finlandiya ve İsveç’ten izlenebilecek.

Güneş’in atmosferindeki iki büyük deliğin yüzünü Dünya’ya dönmesi sebebiyle meydana gelecek Güneş fırtınası iki parça halinde Dünya’yı vuracak.

4 Ekim Perşembe günü Dünya’yı vurması beklenen Güneş fırtınasının 7 Ekim Pazar gününe kadar etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Güneş Fırtınası ( Solar Fırtına ) Nedir?

Güneş fırtınası ya da Solar fırtına, Güneş’te meydana gelen füzyon olayı sonucunda kızıl ve kırmızımsı renkte bir alev oluşturmakta ve bu alev ortalama 15 – 20 bin km yükselerek Güneş fırtınasına dönüşmektedir.

Güneş yüzeyinde ya da merkezinde görülen bu olay ve patlamalara güneş fişekleri adı da verilirken patlama sonucunda açığa çıkan enerji uzay boşluğuna yayılmaktadır. Güneş fırtınalarının bu denli dikkate alınmasının temel nedeni, fırtına içerisinde yer alan katı, sıvı ve gaz halinde ki maddelerin yüksek bir hıza sahip olması ve yaşadığımız gezegen üzerinde jeomanyetik etkiye sahip olmasıdır. Bu olay, gezegeni çevreleyen manyetik alanda dengesizliğin oluşmasına, uydu yayınlarından GPS okumalarına kadar pek çok teknik soruna neden olabilir.